DVD ajánló: Páncélos Vitézek Találkozója III. 2009
DVD ajánló
Páncélos Vitézek Találkozója III. 2009
Amint a neve is mutatja, ez a DVD a Páncélos Vitézek Harmadik Találkozójáról ad egy ízelítőt azoknak, akik nem vettek részt rajta.
A film első része röviden bemutatja a találkozó célját: a pusztai népek életmódjával, harcmodorával, fegyverzetével, foglalkozókat próbálja meg egy helyre gyűjteni egy kis ismerkedésre, tapasztalatcserére. Ugyanakkor már ez a rész is tartogat érdekességeket a hallgatóság számára: Hortsin Tamás foglalja össze röviden a nagyállattartó népek nyergének fejlődését.
A résztvevők bemutatása kicsit kapkodósra sikerült, gyakorlatilag összeolvad az első előadásokkal. Magyar András az avar páncélok szerkezetét elemzi formai rekonstrukciók segítségével, közben fölvetve jónéhány érdekes elméletet.
A fegyverzetbemutató során előbb Major Jenő (Okuz) (Paku Sándor által természetes anyagokból készített mongol íj) kap fő szerepet, majd Strohmayer Ádám mutat be egy honfoglalás-kori íj és tegezrekonstrukciót. Lele János a honfoglaló sírokban talált nyílhegyek formájáról és szerepéről szól néhány szót, majd Bubori András fegyverkovács saját munkáin keresztül elemzi a közelharc fegyvereit (fokosokat, bárdokat, kardokat, és szablyákat).
A tulajdonképpeni előadásokat Vass Gergő nyitja a kun felszereléséről szóló elemzésével, majd Balogh Csilla a Móra Ferenc Múzeum régésze a Dél-Kelet Alföldön megfordult nomád népek régészeti anyagáról beszél. A sort Gálfi Tamás nemezkészítő zárja a nemez nomád népek életében betöltött szerepéről, valamint a nemez, mint páncélalapanyag szerepéről szóló előadásával.
A lemez borítója
Hogy ne csak a pozitívumokat soroljam, kiemelnék néhány olyan vonást, melyekre az elkövetkezőkben a főszerkesztő nagyobb hangsúlyt kellene fektessen. Az első, és talán legfontosabb, a megszólaltatottak neveinek közlése.Mivel ez az első ilyen jellegű próbálkozás, valószínűleg a szervezők csekély számának, és a rendelkezésre álló idő hiányának tudható be, hogy elég sok megszólaló neve helytelenül van kiírva. A másik, amit én személy szerint különösen hiányolok, az a páncélteszt dokumentálása. A bevezetőben a narrátor külön ki is emeli, hogy a rendezvény egyik fő momentuma a fegyverzet és páncélteszt, ennek ellenére erről csak néhány kép szerepel a lemezen. Természetesen a rögzíthető idő végessége miatt válogatni kell a közlendő témákban, de a résztvevők bemutatását rövidebbre, szervezettebbé téve meg lehetett volna spórolni néhány percet, ami valószínűleg pont elég lett volna egy teszt-összefoglalóra.
Sajnos a videó nem tudja teljes egészében visszaadni mindazt az információt, ami a rendezvényen elhangzott, sok helyen az előadók maguk is utalnak arra, hogy a részleteket bővebben –időhiány miatt- inkább kérdésekre válaszolva vagy személyes beszélgetések során fejtenék ki.
Egy mondatban összefoglalva, a film sok érdekességet tartalmaz, a rendezvényen résztvevők pedig valószínűleg még többet hallhattak.
Aki szeretne hozzájutni a lemezhez, a kiadók elérhetőségét megtalálja a borítón, ha pedig személyesen szeretné végigélni a rendezvényt, vegyen részt a Páncélos Vitézek IV. Találkozóján, mely az idén úgy néz ki a Nyílzáporral együtt lesz megszervezve a június 25-27-i hétvégén Ópusztaszeren. Én, ha egy lehetőségem lesz rá, mindenképpen ott leszek.