Dolmány
A Kárpát-medence klímája sajnos nem igazán segít a honfoglalás korát tanulmányozóknak, hiszen a halottakkal sírba tett ruházat anyagát az ídő vasfoga párszáz év alatt szinte teljesen megsemmisíti. Gyakorlatilag a fém díszítmények és gombok elhelyezkedése az, amiből következtetéseket lehet levonni a ruházat milyenségével kapcsolatban.
Segítséget nyújthatnak még az őshazában, és annak környékén, kedvezőbb klimatikai körülmények között feltárt sírok nagyobb épségben megmaradt ruhadarabjai illetve a megmaradt korabeli ábrázolások.
A leletek közül talán a legjelentősebb a Moschevaya Balka-i alánnak tartott sírok anyaga. Ezek egyikéből került elő az alábbi térd alá érő, baloldalt záródó selyemből készült rövidujjú dolmány, zeke vagy kabát (hogy a honfoglalás korában hogy hívták, arra pontos adatunk nincs, de az nagyon valószínű, hogy a hagyományőrző körökben általánosan használt "kaftán" sokkal később átvett szó). Nagyon jó példája az esztétikus és célszerű öltözködésnek. A kabát két szárnya elől egymásra zár, így ott a dupla anyag jobban védi a lovast a menetszél hidegétől. A mókusszőr bélés szintén a hőszigetelést szolgálja.
A Moschevaja Balka-i lelet
A fentebbi képen, és a szabásminátán is nagyon jól látszik, hogy a szabásnál az elsődleges szempont a drága anyag minden kis darabjának fölhasználása volt, így a minták nem mindig követik egymást a varrások mentén.
Baloldalt gombsor segítségével záródott, melyet zsinóros díszítés rögzít, derékban öv tartotta össze, erre utal az is, hogy a derékvarrás sokkal mélyebbre kerül, mint a ma megszokott ruházatnál, így azt az öv használat közben eltakarja. Derék alatt elől nyitott, hátul pedig két hasíték is segíti a lóra való felszállást.
Az ujjai könyök alatt hiányoznak, de ez valószínűleg a sírbatétel előtti rongálásnak tudható be. Eredetileg hosszúujjú lehetett, amit csuklónál vékony fémszalag foghatott össze, ilyen ezüstszalagra honfoglalóink sírjaiban is több példát találunk.
Felálló gallérja védi a nyakat a széltől/esőtől, hónaljban egy kis háromszög (négyszög?) alakú betét könnyíti a kar mozgását.
A Moschevaja Balka-i dolmány szabásmintája
A dolmány alatt lenvászon inget viselhettek, télen akár többet is.
Lábukat derékban madzaggal összefogott, lefelé szűkülő bő szárú nadrág takarta, alatta alsónadrág lehetett, mely fontos eleme a lovon járó férfiember ruházatának.
Alsónadrág szabásmintája
Hun kori női nadrág és kabát
A lábfejet egy hosszú zokniszerű alkotmány melegíthette, melyet a csizmában télen kapcával is kiegészítettek.
Nomád "harisnya"
|