Védőfelszerelés
A sisak az egyetlen olyan védőfelszerelés, amely a Kárpát-medencében is került elő honfoglaló sírból. Hivatalosan közölt lelet csak egy van, a Pécs-Ágoston utcából származó sisak, ám ha ehhez hozzávesszük a nem hivatalosan előkerült darabokat, is ez a szám három-négyre emelkedik. Az őshazából több honfoglalónak tartott sisakról és páncéltöredékről van tudomásunk, ugyanakkor a honfoglalókkal kapcsolatban több korabeli leírás beszámol ennek meglétéről. (a pécsihez hasonló sztyeppei nomád sisakleletek). Biztosan állítható tehát, hogy őseink annak ellenére használtak fém védőfelszerelést, hogy a legtöbb neves magyarországi régész megkérdőjelezi ennek lehetőségét.
![](http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/muzeumok/Janus_pannonius_muzeum/pages/images/003_regeszet_clip_image002_0030.jpg)
A pécsi sisak (bővebben itt)
A magyarnak tartott sisakok (egy keskeny rézlemez közbeiktatásával) 2-4 háromszög alakú részből vannak összenyitolva, felső részükön gömbölyűek vagy kúp alakú csúccsal vannak lezárva. A sisakhoz a nyak védelmére valószínűleg láncfátyol csatlakozott.
A páncélokkal kapcsolatban csak közvetett bizonyítékokra, vagy az őshazában előkerült sírmellékletekre támaszkodhatunk, nem tudni miért, de a Kárpát-medencei sírokból mindezidáig nem került elő (/leközlésre) testpáncél-lelet, még jelképes formában sem.
Bölcs Leó bizánci császár a következőket írja a magyarokról (türköről): "fegyverzetük kard, páncél, íj és kopja". A páncélhoz a módosabbak fém lemezeket használhattak, a szegényebbeknek valőszínűleg csak többrétegű párnázott ruzázatra, nemez- vagy bőrpáncélra futotta. Ez utóbbiak nyom nélkül elkorhadtak, viszont fémlemzek oroszföldön kerültek elő több honfoglalónak tartott sírból is. Ezek alakja arra utal, hogy a páncél zsindelyes (lamellás) szerkezetűek lehettek (erről részletesebben itt olvashattok).
![](//pusztaifarkasok.gportal.hu/portal/pusztaifarkasok/image/gallery/1237879850_14.jpg)
Kaukázusi türk vas lamellák
![](//pusztaifarkasok.gportal.hu/portal/pusztaifarkasok/image/gallery/1237879862_01.jpg)
Teljes páncélzatban eltemetett harcos. Kazakisztán, IX-X. sz.
![](//pusztaifarkasok.gportal.hu/portal/pusztaifarkasok/image/gallery/1237879847_18.jpg)
Mongol lamellás páncél rekonstrukció
A sodronyvértet szintén ismerthették, erre is oroszföldi sírokból előkerült lánczsövet-darabok utalnak.
A honfoglalók által használt pajzsokról is megoszlanak a vélemények. Vannak ugyan korbeli leírások, melyek utalnak ennek meglétére, ám ezt régészetileg mind a mai napig nem sikerült alátámasztani. Valószínűleg (fémrátétekkel erősített, esetleg nyersbőrrel, nemezzet bevont?) kerek deszkapajzsot esetleg vesszőfonatból készült pajzsot (kalkan)használhattak.
|