Grózer magyar alap C
Mint a neve is mutatja, leajzva C alakot formáz, ennyivel is jobban hasonlít eleink félelmetes hírű fegyverére. Felajzva csak markolat alakjában különbözik az alap A-tól, itt is a B-nél már említett lekerekítettebb forma van jelen.
![](//pusztaifarkasok.gportal.hu/portal/pusztaifarkasok/image/gallery/1208329294_07.gif)
Annál másabb viszont az íj használata. C alakjánál fogva sokkal érzékenyebb a kicsavarodásra, felajzásnál sok bosszúságot okozhat a figyelmetlen használójának. Egyik tagunknak az Ópusztaszeri 1100 éves emlékünnepségen bizony kicsavarodott egy ilyen íja, igaz, ott emberfeletti kánikula volt, és valószínűleg egy ajzási hiba is közrejátszhatott. Ez az íj mind a mai napig használatban van, de a felső kar egy kicsit gyengébb lett, és a húr sem pont középen fut.
![](//pusztaifarkasok.gportal.hu/portal/pusztaifarkasok/image/gallery/1208329291_66.gif)
Lövéskor értjük meg igazán mi is az oka ennek az érzékeny kialakításnak: az íj az első pillanattól kezdve határozottan, feszesen áll ellen a feszítőerőnek. Gyakorlatilag ugyanolyan feszesnek mutatkozik végig a feszítés során, 31 hüvelykig szintén nem találjuk jelét sem falnak. Oldás után a nyíl sok laminált íjat megszégyenítő sebességgel hagyja el a húrt. Utórezgés itt sincs, a húr szépen, egyenletesen tér vissza kiindulási helyére.
Korhűség alapján ez az íj hasonlít legjobban a műgyanta íjak közül a honfoglaláskori magyar íjakhoz, gyorsasága is kiemelkedő. A felajzást sem olyan nehéz megszokni, a párom évek óta ilyet használ, kezdőként is nagyon jól elboldogult vele, ajzószíj nálkül.
http://www.grozerarchery.com/magyar/htm/magyar/magyarc.htm
Írta: Turas
|